O REISHI

Ganoderma lucidum (Ling-Zhi, REISHI)
Na první pohled nepříliš zajímavá houba, tedy z pohledu praktického houbaře. Ovšem zdání klame, tato pěkná jakoby nalakovaná houba má fantastické léčivé schopnosti. Posiluje dosti významně imunitní systém, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, léčí revma, velmi účinná je proti migrénám a nespavosti a ocení ji především kardiaci a astmatici. Obsahuje rovněž polysacharidy s protinádorovými účinky, takže je i vhodná jakožto prevence proti rakovině. Plodnice nelze bohužel konzumovat přímo, protože jsou velmi tvrdé a dřevnaté konzistence. V medicíně, zvlášť v té čínské se tato houba využívá v podobě sirupů a tinktur. Vyrůstá z kořenů a pařezů listnáčů, vzácně i jehličnanů.
V čínských nemocnicích podávají pacientům extrakt z houby ve formě sirupu jako součást léčby při nerůznějších onemocněních.
Některé prokázané účinky extraktů z houby Ganoderma lucidum:
  • účinná v boji s nádorovými onemocněními
  • účinná při detoxikaci organismu
  • posunutí projevů stárnutí
  • pozitivní účinky při neurastenii
  • pomáhá při vyrovnávání vysokého tlaku
  • vhodná pro léčbu průduškového astmatu
  • pomáhá při odbourávání cholesterolu
  • tlumí bolesti
  • pomáhá při regeneraci organismu po chemoterapii
  • pozitivní vliv na plodnost
  • pomáhá při alergiích
  • pomáhá při poruchách spánku
V Japonsku je v současné době Ganoderma lékaři doporučována k léčení více než dvaceti chorob a různých potíží, včetně migrény a bolestí hlavy, hypertenze, bronchitidy, asthma bronchiale, artritidy, anorexie, gastritidy, hemoroidů, diabetu, hypercholesterolemie, nefritidy, dysmenorey, hepatitidy typu B, leukopenie, kardiovaskulárních problémů, různých typů karcinomů a akutní myeloblastické leukemie.
Farmakologicky aktivní látky
Z Ganoderma lucidum byla izolována řada zajímavých látek. Většina z nich je dobře rozpustná ve vodě a dá se z houby vyluhovat horkou vodou (asi 10 % váhy sušiny). To vysvětluje, proč nejčastější lékovou formou tohoto léčiva je odvar, připravovaný podobně jako čaj. Přirozeně rostoucí houba má mimořádně hořkou chuť, způsobenou přítomností lanostanových terpenoidů, ale ta se ztrácí při jejím umělém pěstování. Vztah mezi hořkou chutí a farmakologickým účinkem léčiva není zcela jasný. Zdá se však, že tyto hořce chutnající látky jsou zodpovědné za antialergický efekt (Mizuno, 1996b), ale jejich nepřítomnost nemá vliv na další farmakologické účinky.
Glykany a proteoglykany
Byly izolovány dva polysacharid-proteinové komplexy, ganoderan A a C, které vykazují vysokou hypoglykemickou aktivitu (Hikino et al., 1989) a ve vodě rozpustné heteropolysacharidy s antitumorovou aktivitou. Tato aktivita je vázána na různé hetero-b-8-D-glykany, zejména arabinoxylo-b-D-glukan, xylo-b-D-glukan, manno-b--D-glukan a xylomanno-b-D-glukan, respektive jejich proteinové komplexy (Mizuno, 1991). Byly nalezeny i četné glykogenu podobné polysacharidy, jako např. fukogalaktan a manofukogalaktan, fukoxylomannan a xylomannoarabinogalaktan, ty však nevykazují žádnou antitumorovou aktivitu. Peptidoglykan s molekulovou hmotností kolem 100 kDa má hypotenzivní účinek a je jedním z faktorů, podílejících se na snížení krevního tlaku u hypertoniků po podání.
Organické sloučeniny germania
V Ganoderma lucidum byly nalezeny vysoké koncentrace germania a je zřejmé, že tento kov, který se v přírodě nachází jen v nepatrných množstvích, je houba schopna účinně koncentrovat. V potravinách a různých biologických materiálech se pohybuje koncentrace germania od 0,1 do 1,0 ppm, ale v Ganoderma lucidum byly zjištěny koncentrace až 2 000 ppm. Germanium se v houbě nachází ve formě organokovové sloučeniny, karboxyetyl-germanium-seskvioxidu, známé pod označením Ge-132 (Asai, 1980). Tato téměř netoxická organokovová sloučenina (Nagata et al., 1978) vykazuje řadu farmakologických účinků spojovaných s efektem germania na organizmus (Tomizawa et al., 1978). Významná je zejména jeho antitumorová aktivita (Sato a Iwaguchi, 1979; Kumano et al., 1985) a jeho schopnost posilovat imunitní systém (Mizushima et al., 1980; Yoshidi a Arimori, 1982). Klinické zkoušky Ge-132 prokázaly jeho dobrou tolerovatelnost až do denní dávky 3g a přinesly řadu překvapivě dobrých terapeutických výsledků u mnoha chorob, zejména při léčbě některých tumorů (Asai, 1980). Poněvadž Ge-132 má i analgetické účinky (Hachisu et al., 1983), přináší úlevu i pacientům v terminální formě rakoviny. Není bez zajímavosti, že vysoké koncentrace germania byly zjištěny i v některých dalších léčivých rostlinách, jako např. v česneku či kořenu žen-šen (Mino et al., 1980).
Protizánětlivé terpenoidy
V extraktech léčiva byla nalezena celá řada vysoce oxidovaných triterpenoidů. Mezi nejvýznamnější patří skupina kyseliny ganoderové a kyseliny lucidenové (obr. 2) (Streeper et al., 1995), látek s nimiž je spojována protizánětlivá aktivita (Stavinoha et al., 1995). Až dosud bylo izolováno kolem dvaceti látek tohoto typu, lišících se pouze substituenty v polohách 3 (R1), 7 (R2) a 11 (R3). Přítomnost těchto protizánětlivých látek v Ganoderma lucidum vysvětluje, proč je doporučována při problémech s pamětí a jako léčivo při demencích. Za jednu z možných příčin demencí Alzheimerova typu jsou v poslední době uvažovány i zánětlivé procesy v mozku (Rogers, 1995) a podávání protizánětlivých látek je proto považováno za účinnou terapii Alzheimerovy choroby (McGeer a Rogers, 1992; Corrada et al., 1996). Protizánětlivé triterpenoidy typu kyseliny ganoderové a lucidenové by tak mohly v budoucnu rozšířit spektrum léčiv Alzheimerovy choroby.
Ostatní biologicky aktivní látky
Mezi další biologicky aktivní látky nalezené v Ganoderma lucidum patří některé steroidy (např. 24-cholesta-7,22-dien-3,6-diol, ganodesteron), nukleosidy a nukleotidy (5'-GMP, 5'-XMP), lektiny, volné aminokyseliny a minerály. Některé z nich se mohou podílet na dalších farmakologických aktivitách, např. jejím inhibičním účinku na agregaci krevních destiček, na imunomodulačních schopnostech apod.

Plantáž Ganodermy

 

Na základě zkušeností s pěstováním orchidejí a léčivých účinků různých rostlin se vědec specializující na mykologii Leow Soon Seng začal v roce 1983 zabývat studiem různých druhů hub rostoucích v Malajsii. Leow Soon Seng, zjistil, že teplota (28 °C až 32 °C) a úroveň vlhkosti vzduchu jsou v Malajsii velmi vhodné pro kultivaci Ganodermy.

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Po různých typech testů a experimentů zjistil, že Ganoderma Lucidum (červená houba) má v porovnání s ostatními druhy hub nejvyšší terapeutickou hodnotu. Přestože existuje více než 200 druhů této houby, nejlepší léčivé vlastnosti má pouze šest z nich. Těchto poznatků využívá společnost Gano Excel při pěstování Ganodermy na svých světově největších plantážích.

Společnost Gano Excel reprezentovaná panem Leow Soon Sengem, při kultivaci těchto šesti druhů Ganodermy, používá tkáňovou kulturu a 100% organickou metodu. Plodnice hub jsou pěstovány na substrátu z rýžových slupek, hnědé rýžové moučky a třískek kaučukovníku. Nejsou používány žádné chemikálie, pesticidy nebo hormony.

S ohledem na zachování terapeutických vlastností je kontrolována i míra vystavení hub slunečnímu záření. Ganodermě trvá tři měsíce, než dozraje a může se pod pečlivým dohledem sklidit.

GANO EXCEL - organické plantáže Ganodermy

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Díky využívání nejmodernějších a progresivních metod a technologií na všech úrovních, počínaje kultivací, přes pěstování, výzkum a vývoj, až po marketing, je pan Leow Soon Seng, který je zároveň prezidentem společnosti Gano Excel, velice optimistický v otázce získávání pozice celosvětové jedničky v této oblasti wellnes průmyslu.

Výtah z knihy o REISHI

  
dr n. med. Adam Kwieciński,
doc. dr hab. n. med. Andrzej Jankowski,
mgr farm. Patrycja Sawczak – Wieczorek
HOUBA REISHI - KULTURA ORIENTU V BOJI S CIVILIZAČNÍMI CHOROBAMI
REISHI FUNGUS ORIENTAL CULTURE IN THE STRUGGLE AGAINST CONTEMPORARY DISEASES
Korespondenční adresa:
Grupa Dr. A.R. Kwiecińskiego; Wydawnictwo Kwieciński
43 – 303 Bielsko – Biała
ul. Wiśniowa 25/2
tel. (33) 817-28-79 lub 99
fax (33) 817-36-31
 
Shrnutí
Houba REISHI, zvaná také Ganoderma lucidum, a nebo Lingzhi je nadějí současné medicíny. Již 2000 let je používána čínskými léčiteli jako „kouzelná rostlina“, pomáhá léčit a předcházet mnoha chorobám. Současné výzkumy potvrzují, že složky obsažené v houbě REISHI mají pozitivní vliv na zlepšení kvality zdraví a prodloužení života. Ganoderma vykazuje tyto účinky: protizánětlivé, hipotensivní, protialergické, protivirové, protirakovinné, hypolipemické a stimuluje imunitu.

Obecná charakteristika
Houba REISHI se vyskytuje v různých variantách (červená, fialová, modrá, žlutá, černá a bílá), z nichž nejcennější je – pro terapeutické účely – uznávána barva červená. Na povrchu houby se nacházejí bělavé póry, které následkem stárnutí jedince mění barvu na brunátně hnědou. Nožička má podobu zohýbané, lesklé, červené trubičky, velikosti od 50-120 x 10-20mm. Vyskytují se také jedinci nemající nožičku, u kterých je klobouček přirostlý přímo k podloží. Spóry houby REISHI mají velikost 7-11 x 6-7 mikro m, jsou oválného tvaru, žlutohnědé barvy a jsou nejvíce aktivní farmakologickou částí houby. Vykazují přibližně 75 krát vyšší aktivitu ve vztahu k plodnicím. Ganoderma se vyskytuje především na mrtvých větvích listnatých stromů [1][2][3]. Houba REISHI se v přírodě vyskytuje poměrně zřídka, je možné ji nalézt v Asii, Jižní Americe, Evropě a v Severní Americe. Současně je houba pěstována a využívána pro léčebné účely [4].
 
Chemická stavba farmakologicky aktivních sloučenin
Nejdůležitější roli, vzhledem k farmakologickým vlastnostem, hrají polysacharidy. Vyskytují se především v podobě beta-D-glykanů, spojených s aminokyselinami. Vykazují silné protirakovinné účinky a zvyšují hladinu interferonu, který v důsledku zvyšuje odolnost organismu, ničí volné radikály a napomáhá tvorbě buněk typu B, produkujících protilátky. Mají také vliv na zvýšení počtu makrofágů, které napomáhají funkci leukocytů, mají vliv na zdokonalení syntézy DNA a RNA, bílkoviny v játrech, kostní dřeni a krvi. Cukerná část sloučenin je složena z glukózy, galaktózy, manózy a je možné v ní také nalézt stopové množství xylózy a fruktózy. Bílkové komponenty pak obsahují ve svém složení kolem 17 typů různých aminokyselin [4][5].
Další farmakologicky účinnou substancí, obsaženou v houbě REISHI, jsou triterpenoidy, typu lanostan, jinak zvané jako ganoderenové kyseliny, kromě jiných, ganospórová kyselina A. Triterpenoidy vykazují účinek snižující hladinu cholesterolu v krvi, snižují produkci enzymů, který se podílí na vytváření angiotenzidů, následkem čehož se snižuje křeč krevních cév. Ganoderenová kyselina vykazuje silné účinky proti bolesti, uklidňující a detoxikační.
V houbách REISHI se nacházejí takové sloučeniny, jako: adenosin, který zmenšuje viskozitu krve, zlepšuje krevní oběh a tím zlepšuje zásobování srdce a mozku kyslíkem. Dále obsahuje steroly a oleinovou kyselinu [6][7][8].
 
Využití hub REISHI při léčbě a prevenci
Nádorová onemocnění
Houby REISHI mohou zvěstovat příchod nové éry při prevenci a léčbě rakoviny.
Protirakovinné účinky má Ganoderma díky polysacharidům, obsaženým v jejím složení. Jsou složeny z milionů atomů, což způsobuje, že jsou těžce osvojitelné organismem člověka. Díky použití vitamínu C je možné snížit jejich hladinu a zjednodušit tak jejich asimilaci. Polysacharidy se mění na oligoglykany s nízkým molekulovým číslem a proto jsou lépe vstřebatelné, povzbuzují práci makrofágů, které tvoří nerozlučnou složku imunitního systému a značně posilují jeho obranné vlastnosti.
Makrofágy, oproti bílým krvinkám vykazujícím omezené účinky v případě dlouhodobých nebo zákeřných nemocí, jsou schopny zničit všechny patogenní faktory, včetně rakovinotvorných buněk [9][10][11].
Používání preparátů s Ganoderma lucidum vykázalo pozitivní výsledky při léčbě mnoha nádorů, mimo jiné:
  • mozkový nádor 5cm (značné zmenšení velikosti nádoru, získání vědomí, získání paměti)
  • rakovina plíce, která byla metastází po operativním odstranění nádoru prsa (celkový zánik rakovinotvorných buněk v plíci po 6-ti měsíční terapii)
  • rakovina prsa s metastázemi do kostí (značné zlepšení kvality života, návrat k samostatnému fungování)
  • rakovina konečníku s metastázemi na játra (zmenšení nádoru, zlepšení obecného zdravotního stavu)
  • rakovina slinivky (použití esence Ganoderma lucidum ve spojení s vitamínem C – celkové uzdravení) [11] Houby REISHI vykazují protirakovinné účinky a stimulují imunitní systém, což značně zvyšuje kvalitu života osobám, trpícím nádorovým onemocněním. Zmenšuje příznaky choroby, v mnoha případech vede k úplnému uzdravení a tím k prodloužení života. Současně preparáty obsahující složky Ganoderma nevykazují žádné úporné vedlejší účinky, charakteristické pro takové metody léčení jako radioterapie a chemoterapie [13].
 
Choroby srdce a krevního oběhu
Houba Ganoderma zvětšuje okysličení srdečního svalu, pomocí rozšíření věncových tepen a většímu průtoku krve. V značné míře snižuje jak systolický, tak diastilocký krevní tlak až o 20%. Likviduje bolesti v hrudníku, dušnosti, poruchy srdečního rytmu, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů. Za vlastnosti houby REISHI snižující krevní tlak vděčíme přítomným triterpenům v jejím složení, jež jsou specifickými inhibitory enzymu konvertry angiotenzidu, které přetvářejí angiotenzid I (AT I) na angiotenzid II (ATII) a snižují jeho množství v krvi. Angiotenzid II zvyšuje krevní tlak, zmenšení jeho množství má vliv na snížení tlaku krve.
Důležitým aspektem týkajícím se snižování tlaku krve je to, že tato houba vykazuje tento účinek pouze v případě, že je krevní tlak značně zvýšen, avšak nevykazuje hipotensivní účinek, pokud je tlak v rozmezí normy nebo nižší [4][14]. REISHI vykazuje také schopnost snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, které jsou hlavními faktory při rozvoji chorob srdce a krevního oběhu. Během používání preparátů Ganoderma lucidum dochází ke značné redukci frakce LDL cholesterolu a ke zvýšení množství frakcí HDL cholesterolu. Za tyto vlastnosti odpovídají triterpeny [15]. Klinické zkoušky potvrzují, že houby REISHI ovlivňují viskozitu krve a tím předcházejí tvorbě krevních sraženin. Dochází ke snížení agregace krevních destiček. Faktorem, který zde hraje hlavní roli je adenosin, který je jedním z farmakologicky aktivních faktorů, obsažených v houbách REISHI. Takové vlastnosti Ganodermy mají vliv na snížení rizika onemocnění výdutí, mozkovou mrtvicí a některými chorobami srdce [16].
 
Imunitní systém
REISHI vykazuje vlastnosti stimulující a modulující imunitu. Složky obsažené v houbě mají vliv na zvýšení produkce a aktivity lymfocytů, cytosinů a makrofágů. Zvýšení aktivity makrofágů má vliv na ničení všelijakých patogenů, jako bakterie, viry, kvasinky nebo rakovinotvorné buňky, ale také zjednodušuje odstraňování škodlivých, toxických sloučenin z organismu, tvoří tak obranný štít organismu [4]. Zvýšení aktivity makrofágů způsobuje uvolnění cytosinů, které odpovídají za kontrolu zánětlivých procesů a stimulují práci imunitního systému [17]. Jednou z farmakologicky činných substancí houby REISHI je, již zmiňovaná, ganoderenová kyselina, která (v nevelkých dávkách) ovlivňuje snížení replikace viru HIV o 50% [18]. Současná medicína se stále častěji věnuje civilizační chorobě XX století, kterou je alergie. Ganoderma vykazuje antihistaminické účinky v rozsahu alergií s různými příznaky. Zmenšuje alergickou reakci při průduškovém astmatu, kožních alergiích a alergiích na léky [19] [20].
 
Reakce po požití houby
Po požití preparátu Ganoderma lucidum mohou pacienti pociťovat závratě, sucho v ústech, hltanu, může docházet k vysušení nosní sliznice, podráždění zažívacího traktu, průjmu, alergickým kožním reakcím. Tyto příznaky se často vyskytují v počáteční fázi používání preparátu [21][22].
 
Shrnutí
Houba Ganoderma Lucidum, zvaná také REISHI, je jedním z pokladů čínské medicíny. Současné výzkumy prokázaly, že složky v ní obsažené vykazují blahodárný vliv na dodržení rovnováhy v organismu a prodloužení života. Vykazuje široké použití, podporující vitalitu a chrání zdroj jejího vzniku. REISHI stimuluje práci imunitního systému. Rozdíl mezi působením Ganodermy a léků nebo dietních doplňků spočívá v tom, že nesměřuje své léčebné vlastnosti na konkrétní onemocnění, ale pomáhá regulovat práci celého organismu, zajišťuje správné fungování vnitřních orgánů. Obecně je REISHI v Číně uznávána za lék a nachází se na úředním seznamu léků. Doufejme, že se v blízké budoucnosti stane základem přírodní medicíny, která nyní není ve zbytku světa příliš doceněna.
 
Literatura:
1. Gumińska B., Wojewoda W.: Grzyby i ich oznaczenie. 1983; 229.
2. Hagara L., Antonin V., Baier J.: Houby. 1999; 105.
3. Dermek A., Pilat A.: Poznajemy grzyby. 1991; 61.
4. Kwieciński A.: Reishi. Nadzieja współczesnej medycyny. 2004; 42-77.
5. Jones K. Reishi (ganoderma): Longevity herb of the Orient; Part 2. Townsend Letter for Doctors & Patients. 11/20/92; N.112; 1008-1012.
6. Hobbs C. Medicinal Mushrooms. Santa Cruz, CA., Botanica Press, 1995, 96-107.
7. McKenna, D.J.; Jones K.; Hughes K. Botanical Medicines. The Haworth Herbal Press, New York, London, Oxford .2002; 825-855.
8. Wang D.H.; Weng X.C. Antitumor activity of extracts of Ganoderma lucidum and their protective effects on damaged HL-7702 cels induced by radiotherapy and chemiotherapy. Journal of Chinese Materia Medica 31(19); 1618-1622.
9. Wnag SY. The anti-tumor effect of ganoderma lucidum is metiated by cyticines released from activated macrophages and T lymphocytes. Int J camcer. May 1997; 70(6): 679-705.
10. Sone Y.,et al Structures and anitumor activities of the polysaccharides isolated from fruiting body and the growing culture of mycelium of ganoderma lucidum. Agr Biol Bhem 1985; 49:2641-2653.
11. Morishige F.,Reishi: Positive Cancer Tratments. Chin. Trad. Med. Part III,ISBN4-88580-053-6C-0077. 1987; 12-23.
12. Tsukagoshi S.,et al Krestin (PSK). Cancer Treat Rev.1984; 11(2) 131-135.
13. Teikoku Chemical Industry Co., Ltd. Mushroom glycoproteins as neoplasm inhibitors. Japanese Patent No.82 75, 926, in Chem Abstr. 12 May 1982; 97:4431:1j
14. Schmieder R.E., Hilgers K.F., Schlaich M.P., Schmidt B.M.W. The Lancet. 2007;369; 1208-1219
15. Jordan M. Red Reishi: King of Adaptogens. San Francisco, CA 94111. June 2007; 1-2.
16. Su C. Potentiation of ganodermic acid S on prostaglandin E (1)- induced cyclic AMP elevation in human platelets. Thromb Rest. Jule 2000;99(2); 135-145.
17. Drzewiecka E., Plewka A. Znaczenie wybranych cytokine w diagnostyce polipów nosa. 2007; 6.
18. el-Mekkawy S.,et al. Anti-HIV-1 and Anti-HIV-1-protease substances from ganoderma lucidum. Phytochemistry. Nov 1998; 49(6); 1651-1657.
19. Tasaka T., et al. Anti-allergic constituents in the cultura medium of ganoderma lucidum (I). Inhibitoi effect of oleic acid on histamine release. Agents and Actions. 1988; 23;(3/4); 153-156.
20. Tasaka T., et al. Anti-allergic constituents in the cultura medium of ganoderma lucidum (II). The Inhibitory effect of cyclooctasulphur on histamine release. Agents and Actions. 1988; 23;(3/4); 157-160.
21. McGuffin M., et al., ed. Botanical Safety Handbook. Boca Raton: CRC Press. 1997;55.
22. Horner WE.,et al. Basidiomycete allergens: Comparison of three ganoderma species. Allergy. Feb 1993; 48(2); 110-116.

dr n. med. Adam Kwieciński
Bielská Vysoká Škola Tyszkiewicza

doc. dr hab. n. med. Andrzej Jankowski
Katedra a pracoviště farmacie
Slezská univerzita medicíny

mgr farm. Patrycja Sawczak-Wieczorek
Katedra a pracoviště farmacie
Slezská univerzita medicíny